Aktuality Toggle1. liga – 1. kolo GROP – ČESKÉ BUDĚJOVICE 4,5 – 3,5

Cenná výhra na úvod nové sezony v domácím prostředí. Zápis provedl Michal Špaček.

GROP A - QCC České Budějovice  4,5 - 3,5

Když jsem ve dvě přišel do hrací místnosti, byl vítězný horský vůdce Filip Umanec již pryč (porazil černými Františka Bostla), na stole Julie Movsesjan již byly sklizené figurky (remíza se Zdeňkem Vybíralem) a velmistr Cvek probíral svou čerstvou výhru s velmistrem Vokáčem (dnes bez čepičky). Zápasu přihlížel finanční ředitel GROPu ing. Krátký a finanční ředitelka Budějic ing. Eliška Richterová (slavná šachistka, která pracuje jako radní a účetní, nyní vydala knihu šachových esejů slovenského teologického velmistra Markoše, a jmenuje se po ní pražský klub LISA). Přítomný Martin Postupa poreferoval o stavu na šachovnicích. Bral to správně optimisticky, takže kde jsme stáli lepší my, tak to "bylo na výhru", kdežto, kde byl lepší soupeř, tam jsme "měli určité šance".

2,5:0,5

Ne každá šance vyšla. Ondřej Matras se ve své premiéře za GROP dostal ve věžové koncovce s pěšcem méně černými v partii s Martinem Tupým do nevýhody tahu a pak přišel o všechny pěšce.

2,5:1,5

Mistr Studnička (nyní s plnovousem) naopak ve věžové koncovce s pěšcem více postavil černými v partii s Janem Miesbauerem (přeborník ČR do 16 let) zugzwang sám a soupeře technicky zručnou hrou přehrál.

3,5:1,5

Pavel Postupa hrál bílými se Stanislavem Cífkou (ratingově nejsilnějším hráčem soupeřovy sestavy a profesionálním karetním hráčem Magic The Gathering a Hearthstone). Černý ve francouzské pozici obětoval kvalitu na f3, bílý však měl určité šance, světová jednička v Hearthstone ho však přetlačila.

3,5:2,5

Vasil Tričkov hrál pro změnu černými s Martinem Cukrou velmi zvláštní koncovku dvou věží a dvou pěšců navíc proti dvěma jezdcům a věži. Výhodu měl asi pořád, i když různě velkou, podle toho zda získával či ztrácel pěšce, nakonec to však dal za remízu, protože to bylo potřeba.

4:3

Martin Vaculík na zápas skutečně přišel, bílými se mu však moc nedařilo, měl v jeden okamžik i o tři pěšce méně. Nakonec se hrála koncovka, kdy měl věž a jezdce proti věži, střelci a dvěma pěšcům (h a b). Stále kladl soupeři překážky, až mu po pěti hodinách hry vlezl soupeř do vidlí. A protože zbylý střelec byl černopolný (tj. k pěšci h ten špatný) a volného pěšce b napadala věž, tak to byla náhle remíza jako Budějice, a tedy i výhra v zápase!

4,5:3,5

Mistr Tričkov si oslavně otevřel pivo, George Short zaplatil panu Soukupovi 450 Kč za řízení zápasu a slavnostně oznámil, že oběd na Dvoračkách přesunul na druhou hodinu. Normálně prý na Dvoračkách rezervace nedělají, ale když jsme porazili ty Budějice, tak jsou ochotny nad tím přivřít oko (správce chaty je jednooký) a rezervaci GROPu udělat.Šachový klub GROP
ShutDown