Aktuality Toggle1. liga – 2. kolo OÁZA A - GROP 1 – 7

Jednoznačná výhra našeho týmu na Oáze. Stručný zápis z konce zápasu zde :

Když jsem přišel po druhé odpoledne, tak byl stav už 3,5:0,5. Remízoval Robert Cvek (dnes ve sportovním), vyhrál Akaki, Tadeáš Kriebel (v elegantním smart casual vítěz dnešní módní hlídky) a kapitán Pavel Postupa, který hned hlásil, že na zápas postupně přišel (a zase odešel) téměř celý vejbor.
Pískal pan Jakuš, který přitom studoval předsedou přivezenou kroniku, a obzvlášť ho zajímala Marie Kružíková na titulní straně.
Na 4,5:0,5 zvýšil Ondřej Matras se slečnou Pirklovou (která patrně chodí s panem Čmikem, zahlédl jsem, jak se po partii dělili o salát). Když jsem přišel, tak z avízované špatné pozice černého nezbylo nic, jen figura navíc, bílý král v palbě a O. Matras poblíž časové tísně v dumání, jak bílou zmatit. Což se v několika tazích (pro mě celkem překvapivě) povedlo.
Další mat na 5,5:0,5 dal Vasil Tričkov (hrál bílými!) předsedovi Oázy O. Vedralovi. Zde hrál Vasil pro diváky, takže mat jsem viděl i já (a možná že i dříve).
Někdy v tuto chvíli přiběhl J. Svoboda v běžeckém, který sdělil, že do místnosti vběhnul už jednou, potom oběhl Prahu, a nyní se vrátil. Jelikož stav byl dobrý, rozhodl se na oslavu vítězství oběhnout Prahu znovu, tentokrát v protisměru.
Pak vyhrál velmistr Petr Neumann, když Vojtěcha Straku instruktivně přehrál ve věžové koncovce s pěšcem více. Tady se také bylo na co dívat, protože černý se bránil zuby nehty docela vynálezavě a některé obraty bílého a černého stály za pozornost.
No a zůstala jen Julie (v zápise Kochetkova, dle civilního práva však už) Movsesianova. O její partii s panem Výprachtickým se vyprávěli v hrací místnosti legendy, prý měla cenu asi 1,75 bodu. Já přišel za stavu dvou věží a postouplého dvojpěšce na straně černé proti věži, dvěma figurám a nebezpečně postouplému pěšci bílého. Pak byl dvojpěšec ztracen, věž zemřela za pěšce a jezdce a vznikla pozice v příloze. Všichni přítomní hráči s ELO nad 2300 hlásili, že se bude hrát ještě nejméně hodinu a že to vůbec není jasné. Přeháněli - hrálo se jen půl hodiny, celkem asi devadesát tahů. Mrkněte se na přiloženou pozici, černá tahá věží pokud možno po sedmé řadě a netáhne vůbec pěšci. Král přechází, jak mu to vyhovuje, mezi g6 a h7. Zkuste najít, jak to vyhrát. Panu Výprachtickému se to nepovedlo a přítomným mistrům a mistrům FIDE v půl čtvrté, když jsme odcházel, také ne. Všichni nad tím vrtěli hlavou. Já to zkusil v metru ve Stockfishi, ten neustále hlásí -2,79 v neprospěch černého, ale jako bílý se nehýbe z místa.
Když jsem odcházel, zmocnil se Akaki zápisu a začal vyrábět další Německo-Brazilskou tabulku na výsledek 7:1.
 
Michal ŠpačekŠachový klub GROP
ShutDown